Szkolenie „Jak przygotować grę miejską” (Pleszew)

Po udanej realizacji Słupeckiej Gry Miejskiej otrzymałem zaproszenie do współpracy ze strony Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży dojeżdżającej – Centrum Wolontariatu w Pleszewie, gdzie grupa młodzieży z Pleszewskiego Klubu Wolontariusza realizuje projekt Ja-Pleszew-Europa. W dniach 22-23 kwietnia br. w Pleszewie poprowadziłem warsztaty, w trakcie których wolontariusze uczyli się, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić gry miejskie. W programie znalazła się charakterystyka gier miejskich i innych zbliżonych form aktywności (np. questing, fabularyzowane zwiedzanie, podchody, flash mob, LARP itp.), przegląd technik, które można zastosować w grze miejskiej (np. szyfry, zadania muzyczne, literackie, fotograficzne itp.), nauka konstruowania fabuły i mechaniki gry oraz wycieczka po Pleszewie, służąca odnalezieniu w przestrzeni miejskiej obiektów, które mogą posłużyć do konstrukcji zadań. Sporo czasu poświęcono na samodzielne przygotowywanie zadań przez uczestników warsztatów przy wykorzystaniu licznych, różnorodnych rekwizytów (wykrywacz metalu, harmonijka ustna, kompas, kredki, karty do gry, piłka-globus, peruka itp.). Gotowe zadania były na bieżąco testowane na pozostałych uczestnikach warsztatów wraz ze wskazaniem konieczności ewentualnych korekt. Szkolenie uważam za bardzo udane, uczestnicy wykazali się dużym zainteresowaniem i inicjatywą. Po dwóch dniach zajęć zdobyli wiedzę, którą następnie spożytkowali przygotowując I Pleszewską Grę Miejską, która odbyła się 28 czerwca br. (zobacz relację z gry).

Wszystkich zainteresowanych podjęciem współpracy o podobnym charakterze zapraszam do kontaktu pod adresem piotrek.basinski („at”) gmail.com (słowo „at” proszę zastąpić symbolem małpki).

Piotrek Basiński

Ramowy program warsztatów:
I dzień:

  • GRA warta świeczki, czyli co o grach miejskich wiedzieć należy (2 h),
  • GRA słów, czyli ćwiczenia z tworzenia zadań (2 h),
  • Wielka GRAnda, czyli układamy minigry (2 h),
  • RozGRYwka, czyli (mini)gier premiera (2 h),

II dzień:

  • Pleszew wchodzi do GRY, czyli spacer po mieście w celu zgromadzenia materiałów (2 h),
  • GRAmy pierwsze skrzypce, czyli przygotowanie zadań dotyczących miasta (2 h),
  • DoGRYwka, czyli o trudach gier tworzenia… (2 h),
  • ZaGRAj to jeszcze raz, Sam, czyli podsumowanie warsztatów (2 h).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>