Zadanie 3: Miejscowości

Witajcie uczestnicy II Słupeckiej Gry Miejskiej,

przed Wami kolejne, tym razem trzyczęściowe zadanie!

CZĘŚĆ I

Podczas II wojny światowej wiele polskich miejscowości otrzymało nowe, niemieckie nazwy. Dotyczyło to również niektórych miast i wsi ziemi słupeckiej. Waszym zadaniem jest odnalezienie niemieckich nazw:

 • Słupcy
 • Pyzdr
 • Ciążenia
 • Strzałkowa
 • Młodojewa
 • Anastazewa

Pomoże Wam w tym MAPSTER – serwis internetowy zawierający linki do tysięcy archiwalnych map. Podpowiemy, że odpowiedzi powinniście szukać na arkuszach Messtischblattów, czyli niemieckich map topograficznych wydawanych w skali 1:25 000. Znajdziecie je pod tym adresem:

http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=TK25

CZĘŚĆ II

Po II rozbiorze Polski dolina Warty oraz okoliczne tereny należące do klasztoru w Lądzie znalazły się na krótko pod panowaniem Prus. Nowe władze skonfiskowały ziemię dotychczasowemu właścicielowi i przekazały we władanie księciu pruskiemu Fryderykowi Ludwikowi Hohenlohe–Ingelfilgen – sławnemu głównodowodzącemu wojsk pruskich w bitwie pod Jeną w 1806 roku.  Książę założył w okolicy Zagórowa kilka kolonii, którym nadał nazwy pochodzące od imion swoich dzieci, nazwa największej osady nawiązywała zaś do nazwiska rodu.

Waszym zadaniem jest odnalezienie nazw tych miejscowości. Pomoże Wam w tym jeden z arkuszy map Reymanna – niemieckich map wydawanych w latach 1806-1908 w skali 1:200 000 (więcej na ich temat przeczytacie w Wikipedii). Znajdziecie go pod tym adresem:

http://bosfor.pl/images/freekasy/reymann/096_Preisern.JPG

Dzieci księcia nosiły następujące imiona:

 • Friedrich August Carl
 • Wilhelm Ludwig Eduard
 • Ludwig Karl
 • Adolf Karl Friedrich Ludwig
 • Alexander Ludwig Karl Heinrich
 • Adelheid Charlotte Wilhelmine
 • Luise Sophie Emilie
 • Auguste Charlotte Friederike Sophie Amalie

Dla ułatwienia pogrubiliśmy imiona, od których utworzone zostały nazwy miejscowości. Przypominamy też, że nazwisko rodu to: Hohenlohe–Ingelfilgen.

Niemieckie nazwy pochodzące od imion dzieci oraz nazwiska rodu z czasem zostały zamienione na polskie. W związku z tym wpiszcie na karcie odpowiedzi obok nazw niemieckich również współczesne nazwy polskie. Wybór mapy, z której skorzystacie, pozostawiamy Wam. Polecamy jednak Geoportal, na którym znajdziecie dokładne mapy topograficzne. Aby z nich skorzystać należy wejść w zakładkę MAPY, zaakceptować regulamin, a następnie wybrać RASTER. Możecie też przy okazji obejrzeć ORTO (czyli ortofotomapy), które często są tu bardziej dokładne niż na Google Maps.

CZĘŚĆ III

Poniżej znajduje się 14 ciągów nazw miejscowości (wśród nich jest jeden wyjątek – Alaska, o której wiemy, że miejscowością nie jest). Ich dobór nie jest przypadkowy! W ramach każdego ciągu istnieje element wspólny, który łączy z sobą wszystkie wymienione miejsca. Waszym zadaniem jest jego odnalezienie.

Elementem wspólnym może być:

- znana osoba z przeszłości (związana z każdą z wymienionych miejscowości)

- obiekt dawny lub współczesny (znajdujący się w każdej z wymienionych miejscowości)

- historia (wspólna dla wszystkich wymienionych miejscowości)

Uwaga, nie uznajemy odpowiedzi banalnych! Przystanek autobusowy, sklep spożywczy czy położenie na półkuli północnej – tych elementów nie mamy na myśli!

Przykład:

CIĄG: Zagórów, Ląd, Pyzdry, Ślesin

ODPOWIEDŹ: Z tymi miejscowościami związana jest historia „podkuwania” gęsi

A oto ciągi (bynajmniej nie matematyczne), z którymi musicie się zmierzyć:

 1. Świdwin, Mirosławiec, Powidz, Darłowo, Łask
 2. Pyzdry, Myszakówek, Bieniszew, Dobrosołowo, Mieczownica
 3. Ląd, Pyzdry, Kazimierz Biskupi, Bieniszew
 4. Poznań, Owińska, Ląd, Żerków, Krasnystaw, Szamotuły, Piotrków Trybunalski, Pyzdry
 5. Łekno, Cîteaux, Ląd, Altenberg
 6. Rataje, Słupca, Winna Góra, Regio nell’Emilia
 7. Słupca, Kazimierz Biskupi, Sztokholm
 8. Pyzdry, Alaska
 9. Anastazewo, Charbin, Zagórów, Strzałkowo, Słupca, Pyzdry, Orchowo
 10. Borzykowo, Skarboszewo, Wierzbocice, Anastazewo, Kosewo
 11. Kochowo, Wrąbczynkowskie Holendry, Skrzynka Wielka, Skubarczewo, Brzozogaj, Doły
 12. Samarzewo, Ląd, Modlica, Powidz, Kozie Głowy, Słupca, Świętne, Mrówki
 13. Iwno, Mieczownica, Racot, Kościółków
 14. Sługocin, Ciążeń, Dłusk, Pogorzelica

Odpowiedzi wpiszcie na karcie odpowiedzi, którą zamieszczamy poniżej, a następnie prześlijcie do 6 października na adres anceglowska@yahoo.pl. Uwaga! Jedna drużyna przysyła tylko jedną kartę odpowiedzi! Uznajemy pierwszą przysłaną odpowiedź!

Pobierz kartę odpowiedzi

Powodzenia!

Zespół Słupeckiej Gry Miejskiej

23 odpowiedzi do Zadanie 3: Miejscowości

 1. adrian says:

  skad ja mam to wiedziec nie rozumiem o co tu chodzi a poza tym nie wiem jak to odczytac z mapy

 2. Piotrek Basiński says:

  Drogi kolego!
  Musisz określić najpierw czego nie rozumiesz – I, II czy III części zadania. Jeśli chodzi o odczytanie z mapy (część I), to sprawa wygląda tak:

  1) Należy wejść na podaną stronę
  2) Należy odszukać w skorowidzu odpowiedni arkusz mapy.
  3) Należy ściągnąć ten arkusz na swój dysk twardy.
  4) Trzeba odszukać na mapie (posiłkując się mapą współczesną, jeśli to konieczne) położenie miejscowości wymienionych w zadaniu, a następnie odczytać ich nazwy, nadane przez Niemców.

  Zadania nie mogą być zbyt łatwe, żebyście mieli satysfakcję z ich wykonania.
  Powodzenia!

 3. adrian says:

  mam pytanie jak mam znależć strzałkowo skoro go nie ma na mapie

 4. adrian says:

  na tej mapie nie ma niemieckiej nazwy Młodojewa

 5. adrian says:

  kiedy tak dokładnie jest 4 zadanie

 6. Ania Cegłowska says:

  Witaj!
  Podpowiem, że w I części zadania należy skorzystać z kilku arkuszy Messtischblattów. Jeżeli nie widzisz Strzałkowa na jednym to znaczy, że znajduje się na kolejnym. Zapewniam Cię również, że niemiecka nazwa Młodojewa pojawia się na mapie.
  Pozdrawiam,
  Ania Cegłowska

 7. Piotrek Basiński says:

  Kolejne zadanie pojawi się już we wtorek – cierpliwości.

  Pozdrawiam!

 8. adrian says:

  W czesci drugiej zadania trzeciego nie moge znależć na starej mapie tego hohenloha oraz obecnej miejscowosci blisko Oleś… gdzie była kiedys kolonia utworzona od Ludwiga imienia

 9. Piotrek Basiński says:

  Trzymamy kciuki, żeby się Wam udało! Zadanie nie jest łatwe – ale jaka będzie potem satysfakcja z jego wykonania:)

  Powodzenia!

 10. adrian says:

  ALE NIE MA TAM ZADNEJ MIEJSCOWOSCI KOLO OLESNICY

 11. adrian says:

  APO ZA TYM MAM PYTANIE MOZE MI PAN PRZYBLIZYC JAK MAM SZUKAC TYCH ELEMENTOW WSPOLNYCH TYCH 14 MIEJSCOWOSCI I CZY SZTOKHLOM I TE INNE DZIWNE MIASTA SA Z POLSKI

 12. Ania Cegłowska says:

  Witaj Adrianie!
  Zapewniam Cię, że na polecanej przez nas mapie ORTO zamieszczonej na stronie geoportal.gov.pl znajdują się wszystkie miejscowości, o które pytamy się w drugiej części zadania.
  Większość miejscowości wymienionych w trzeciej części zadania znajduje się na terenie ziemi słupeckiej. Pozostałe miejscowości leżą w innych zakątkach Polski lub za granicą np. Sztokholm – stolica Szwecji! Jak wspomniałam w poleceniu, elementem wspólnym może być osoba (która była związana ze wszystkimi wymienionymi miejscami), motyw historyczny lub obiekt. Aby znaleźć odpowiedź, warto poczytać o tych miejscowościach w internecie (np. na Wikipedii), rzucić okiem na mapę, ale także (!) przeczytać opublikowany na niniejszej stronie przewodnik po ziemi słupeckiej i Słupcy oraz przypomnieć sobie odpowiedzi do poprzednich zadań – one mogą Was nakierować!
  Jak mówi przysłowie „co dwie głowy to nie jedna”, a przecież każdy zespół składa się z aż 10 głów!:) Warto więc postawić na wspólną pracę całej drużyny!
  Pozdrawiam!

 13. Zielona says:

  Trzeba przyznać,że ktoś się nieźle napracował nad pytaniami.Wyrazy uznania!Posiedziało się, oj posiedziało, ale było warto. Hurra!! Zrobiłam wszystkie….czy dobrze jeszcze nie wiem….
  Uwierzcie mi na tych mapach jest wszystko tylko trzeba trafić na odpowiednią mapę.Natomiast skojarzenia…najpierw zdałam się na pierwszą myśl, a potem żmudne sprawdzanie w necie. Łatwe nie jest, ale do zrobienia.

 14. adrian says:

  o jakie Rataje chodzi???????????????????

 15. adrian says:

  jak szukac tych ciagow naprawde nie wiemy a po za tym z tym zadaniem przesadziliscie to jest za trudne ze np dacie sześć wioch i ja mam niby wiedziec co je laczy otoz nie bo jak wpisuje w wikipedii to jest napisane ze to wies i w jakim znajduje sie powiecie albo skad ja mam wiedziec co laczy slupce i sztokholm. A po za tym niektorych miejscowosci czy wioch nie wyszukuje np. wies Mrowki odnajduje mi tylko jako zwierzeta miasta NIE!!!!!!! naprawde pomoz bo nie wiemy pojdzie nam 14 pkt

 16. adrian says:

  Altenberg to w internecie co mam wybrac bo są 3 typy : miasto w Niemczech; częśc gminy Odenthal czy możeRadzimowice(niem.Altenberg)

 17. adrian says:

  a o alaske to chodzi o stan w USa

 18. adrian says:

  kiedy bedzie zad. 5

 19. Zielona says:

  Jak Wam idą skojarzenia….czytam,że macie problemy…z którym ciągiem miejscowości?

 20. Zielona says:

  Z tą 10 to chyba żartujesz…trudniejszy może bym i podpowiedziała, ale ten jest prosty…powodzenia!

 21. adrian says:

  a ciag 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>